Suya Okunsun Kalbim

WHATSAPP İLE SİPARİŞ VER
Hızlı Gönderi
Güvenli Alışveriş
İade ve Değişim

Onur Ubay, sevgiliden Tanrı’ya, anneden doğaya uzanan bir izlekle örer şiirini. Şiir, bu izlekler arasında özgün dizelere yaslanarak mimari bir dokuda ilerler. Doğayı dizelerinde dışımızdaki bir varlık olarak değil de insanla birlikte harmanlayarak verir: Rüzgâr, nehir, çiçek, yıldız, kuyu, su, dağ, çöl, taş, pencere, deniz, yağmur sözcükleri kimi zaman temel anlamlarıyla kimi zaman yan anlamlarıyla içeriğin dokusuna nakış olurlar.
Üç dizenin birlikteliğini yansıtan anlatımlardan birinde; ah şu kış! küçük bir / kardelenle dokundu / dağın kalbine dizeleri okurun düş dünyasına imge ışıltısı yayar. Duygu ve düşünce dünyasından, imgenin kırlarına el vererek süzülen ifadeleri taşıyan şiirlerin, zaman zaman mistik ögelerle girift bir yapıya yönelmesi, okurun algısında kırılmalar yaratır.
Günümüzün aynı konumdaki çoğu şairde pek rastlamadığımız özgün dizeler, Onur Ubay’ın şiirinde ön plandadır.Onur Ubay, şiirin güzelliğini genç yaşında özümseyebilmiş bir şair.
Ahmet ÖzerOnur Ubay'ın şiirleriyle ilk karşılaştığımda "Bu çocuk çok iyi geliyor. Umarım hayat gailesine dalıp şiirden vazgeçenlerden olmaz" diye düşündüğümü hatırlıyorum. Gördüğüm kadarıyla Onur, her kitabında çıtayı biraz daha yükseltti.
Şu an elimde "Suya Okunsun Kalbim" adlı şiir dosyası var. Döne döne tekrar okuyorum. Bir fazlalık, eksiklik, içi boş bir imge, bir dağınıklık... arıyorum. YOK. Karşımda bir ustanın kaleminden döküldüğü apaçık usta işi şiirler var. Sözcükler tam da olmaları gereken yerde. Dizeler sözcükleri sımsıkı kucaklamış. Kurgu çok iyi. Hiç bir sallapatiliğe yüz vermiyor şair.
Şimdilerde bazı şiir heveslilerinin yazdıklarında sıkça gördüğümüz hayatla bağı kopuk kimi imge oluşumlarına Onur'un şiirlerinde rastlayamazsınız. Tam da oradan, hayatın kalbinden çıkardığı imgeleri tam dozunda ve yerli yerinde kullanır. Bunlar genellikle şaşırtıcı, kimi zaman hınzır imgelerdir. Ama Onur lirik söylemini ironiye yar etmez. Kolay söylenivermiş izlenimi uyandıran yalın dizeler çağrışımlarla yüklüdür ve derin bir kuyunun üzeri örtülmüş ağzı gibidir.
Şairimizi tekrar kutluyorum. Yolun açık olsun demeyeceğim, Sen zaten o yolda doludizgin ilerliyorsun.
Ayten Mutlu


Ürün Adı: Suya Okunsun Kalbim
Ürün Kodu: 9786259989075
Yazar: Onur Ubay
Basım Yılı: 2023
Kapak Türü: Karton Kapak
Sayfa Sayısı: 66
Kağıt Cinsi: 2. Hamur
Çevirmen:
YazarOnur Ubay
TESLİMAT
 
Ürünü sipariş verdiğiniz gün saat 16:00 ve öncesi ise siparişiniz aynı gün kargoya verilir.Ve ertesi gün teslim edilir.

Eğer kargoyu saat 16:00`den sonra verdiyseniz ürününüzün stoklarda olması durumunda ertesi gün kargolama yapılmaktadır.
 
İndirim Çarkı
%20 İndirimPAS%30 İndirimPAS%40 İndirimPAS%50 İndirimPAS%60 İndirimPAS%70 İndirimPAS
Çarkıfelek
İndirim ve Ücretsiz Kargo fırsatları kazanmak için isim ve e-posta adresinizi doldurun ve çevirin.
Kazandınız!
Hediye çeki kodunuzu kopyalamayı ve ödeme sırasında kullanmayı unutmayınız.
Üzgünüz
1 gün sonra tekrar şansınızı deneyebilirsiniz.
Yükleniyor...